12 C
Skopje, MK
четврток, февруари 27, 2020

Орданоски: Српскиот воз за Косово пристигна во Скопје

Пишува: Сашо Орданоски Отсекогаш по малку сум се потсмевал со оние мои колеги кои, во нашава новинарска професија на неумолива ефемерност, повремено имаат потреба за...

Чупеска: Транзициска правда и Tribunus Civilis

Пишува: Ана Чупеска Симболичкиот суд на правдата на граѓанското општество, Tribunus Civilis, се роди непосредно по востановувањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), штом стана очигледно...

Стојановски: Ослободување на заробеното судство

Пишува: Воислав Стојановски*  И по 25 години независност на Република Македонија, функционирањето на правосудниот систем се соочува со многубројни проблеми и недостатоци. Домашните и меѓународните...

Марковиќ: In aeterna certamine – за вечната борба против суштината на македонскиот демократски неуспех

Пишува: Ненад Марковиќ* Две и пол декади независна македонска држава променија многу нешта на политичката сцена, во македонската економија и во свеста на просечниот граѓанин....

Георгиев: Пловење во непознати води

Пишува: Гордан Георгиев* Во време кога во едно општество дистопијата е на сила и се спроведува со сила, а притоа таа дистопија е десет години...

ФОРУМ АНАЛИТИКА БР. 13: НА МАКЕДОНИЈА Ѝ ТРЕБА ДИСКОНТИНУИТЕТ

Денес, дури и на поддржувачите на уморната власт им е јасно дека, вака како досега, повеќе нема каде да се оди. Објективно, кај главните...

ОРДАНОСКИ: ПАРАХОДОТ ЗАМИНУВА

...сѐ што ја карактеризира хаваријата на современата Македонија: распространета корупција како плевел на ливада; злоба, завист и омраза како на мрачните средновековни дворови; необјасниви...

Штајнакер: Клиентелистичкиот режим на Груевски создаде дисфункционална држава

По десет години владеење на ВМРО- ДПМНЕ и ДУИ, Македонија стана дисфункционална држава, пишува во колумна за ДВ, поранешната германска амбасадорка во Македонија, Гудрун...

Опструкциите на власта кон СЈО нотирани во Извештајот на ЕУ

Земјата се соочува со најтешката политичка криза од 2001 година. Демократијата и владеењето на правото постојано се под предизвик, особено поради одразувањето на влијанието...

СОЦИЈАЛНИТЕ ДВИЖЕЊА И РАЗВИВАЊЕТО НОВИ ПОЛИТИКИ НА ГРИЖА

Социјалните движења може да се дефинираат како едни од основните општествени форми преку кои колективите му даваат глас на своето незадоволство и загриженост во...

Останете поврзани

0ФановиLike
21следбенициСледи
5претплатнициПретплати се
- Advertisement -

Нови објави

Ристеска: Предизвиците на новата Влада на РМ во секторот енергетика

Соња Ристеска По смената на власта по 11 години владеење на коалициите предводени од ВМРО-ДПМНЕ, секторот енергетика е еден од оние каде што се потребни...

Трпевска: Скица за нова медиумска политика

Пишува: Снежана Трпевска На 20 ноември 2017 г. конечно беше организирана јавна дебата за Предлог-законот за измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги,...

Слаѓан Пенев: Од неразвиени до „паметни“ региони

Пишува: Слаѓан Пенев Доколку во следните дваесеттина години не се случи некоја природна или неприродна катастрофа, Македонија некаде околу 2040-та година ќе има помеѓу 1.8...