12 C
Skopje, MK
четврток, февруари 27, 2020

Мислевте дека се многу оригинални со „десоросoизацијата“?

Според Комитетот за заштита на новинарите, во 2016 година дури 259 новинари биле уапсени и затворени. Бројот за затворени новинари во 2000 година изнесувал...

Дерала: Ни треба ли ваков изборен мониторинг?

Пишува: Џабир Дерала Изборниот мониторинг е суштински важен механизам за интегритетот и кредибилитетот на изборните процеси. Овој став е општо место во бројните документи, анализи,...

Зашто „Зошто да гласам?“ е глупаво прашање

"Лошите политичари ги бираат „добрите“ граѓани што не гласаат“ Џорџ Џејб Нејтан Пишува: Зоран Бојаровски Зошто да гласам? Зошто кога ништо нема да се смени? Сите се...

ВРЕМЕ Е ДА ГО ПОБЕДИМЕ СТРАВОТ

Дали сме подготвени стравот од политичките околности да им го пренесеме и на нашите деца? Пишува: Зоран Бојаровски „Никој не смее да тероризира цел народ, освен...

ПОГЛЕД „ОД ВНАТРЕ“

Ако фотографијата, меѓу другото, е и исечок од реалноста, понекогаш дури и лажен или фингиран, овој циклус на Александар Кондев насловен „Протест(и)“ е исечок...

ПРОТЕСТИРАМ – ЗНАЧИ ДЕМОКРАТСКИ ПОСТОЈАМ!

Во средината на септември 2015 г., инспириран од најновата книга на бугарскиот политиколог Иван Крастев насловена како „Вознемирена демократија – Глобалната политика на протестирање“...

Останете поврзани

0ФановиLike
21следбенициСледи
5претплатнициПретплати се
- Advertisement -

Нови објави

Ристеска: Предизвиците на новата Влада на РМ во секторот енергетика

Соња Ристеска По смената на власта по 11 години владеење на коалициите предводени од ВМРО-ДПМНЕ, секторот енергетика е еден од оние каде што се потребни...

Трпевска: Скица за нова медиумска политика

Пишува: Снежана Трпевска На 20 ноември 2017 г. конечно беше организирана јавна дебата за Предлог-законот за измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги,...

Слаѓан Пенев: Од неразвиени до „паметни“ региони

Пишува: Слаѓан Пенев Доколку во следните дваесеттина години не се случи некоја природна или неприродна катастрофа, Македонија некаде околу 2040-та година ќе има помеѓу 1.8...