12 C
Skopje, MK
четврток, февруари 27, 2020

Пост-вистината е новиот лаборaториски создаден вирус

Медиумската писменост лекот против вирусите „пост-вистината“ и „алтернативни факти“ создадени во лабораториите на пропагандата Пишува: Зоран Бојаровски Критичкото мислење е суштинско. Се разбира, тоа е далеку...

Професионалното новинарство како бели крвни зрнца за демократијата

Пишува: Владимир Петрески* Како и секое утро, така и ова, го разбуди звукот од моторите на снимачките дронови, кои автоматски, испрограмирани од претходниот ден, почнаа...

Внимавај да не ти пукне меурот!

За да ја воспостават целосно и беспоговорно својата власт, денешните автократи не мора да забрануваат. Само треба да создаваат привид на големо количество информации...

НОВИНАРСТВОТО ВО ЕГЗИЛ

Дали новинарството и активизмот се компатибилни? Дали новинарството е граѓански активизам? Пред три години добив покана да земам учество во една школа која спроведува обуки...

Останете поврзани

0ФановиLike
21следбенициСледи
5претплатнициПретплати се
- Advertisement -

Нови објави

Ристеска: Предизвиците на новата Влада на РМ во секторот енергетика

Соња Ристеска По смената на власта по 11 години владеење на коалициите предводени од ВМРО-ДПМНЕ, секторот енергетика е еден од оние каде што се потребни...

Трпевска: Скица за нова медиумска политика

Пишува: Снежана Трпевска На 20 ноември 2017 г. конечно беше организирана јавна дебата за Предлог-законот за измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги,...

Слаѓан Пенев: Од неразвиени до „паметни“ региони

Пишува: Слаѓан Пенев Доколку во следните дваесеттина години не се случи некоја природна или неприродна катастрофа, Македонија некаде околу 2040-та година ќе има помеѓу 1.8...