Операција „Резил“

Пишува: Сашо Орданоски Не знам дали сте забележале, но секогаш кога е густо, она кукавичко копиле е на „службен пат“, отсутен од државава, дава инструкции...

Политичкиот криминал, неказнивоста и меморијата на нацијата

Кога од правдата и од казната се исклучени политичарите, се создава атмосфера на бунт или резигнираност и пасивност. Соочувањето со една ваква ситуација и...

Апартхејдот на Груевски

Пишува: Сашо Орданоски Бесмисленоста на македонската политика во која нѐ внесе Фамилијата одамна влезе во фаза на шутирање конзерва низ калдрма. Кој како ќе помине,...

Пропаганда, гаќи и душеци

Пишува: Сашо Орданоски Кога ќе ги видите начините и количествата на пари што ги краделе од државата, јасно ви е дека „патриотиве“ на ВМРО-ДПМНЕ не...

Кога светците маршираат

Духот на Црната револуција што деновиве се тркала по македонските улици ги има сите карактеристики на оперетската националистичка патетика на ВМРО-ДПМНЕ. Кај нив омразата...

Пасивноста на општеството и „малите Ајхмани“

Дванаесет години ги делат романот „1984“ од Џорџ Орвел, и делото на Хана Арент "Ајхман во Ерусалим: Извештај за баналноста на злото", во кое...

Одбрана и последни денови

Повеќето од „црвено-жолтите“ што протестираат десетина дена знаат дека со Фамилијата е готово, но некои се таму и од сожалување – како што ми...

Очајници фатени за сламка

Опасно е тоа сценарио на Фамилијата, но ми се чини слаб артистичкиот состав од ѕвездите на бифето на Драмскиот театар што ги ангажирале за...

Орданоски: Српскиот воз за Косово пристигна во Скопје

Пишува: Сашо Орданоски Отсекогаш по малку сум се потсмевал со оние мои колеги кои, во нашава новинарска професија на неумолива ефемерност, повремено имаат потреба за...

Малиот Нерон и итриот Али

Пишува: Сашо Орданоски Некако, Али Ахмети се надева дека ќе го „разводени“ изборниот резултат на ДУИ со театарот што ни го приредува во постизборието. Да...

Останете поврзани

0ФановиLike
21следбенициСледи
5претплатнициПретплати се
- Advertisement -

Нови објави

Ристеска: Предизвиците на новата Влада на РМ во секторот енергетика

Соња Ристеска По смената на власта по 11 години владеење на коалициите предводени од ВМРО-ДПМНЕ, секторот енергетика е еден од оние каде што се потребни...

Трпевска: Скица за нова медиумска политика

Пишува: Снежана Трпевска На 20 ноември 2017 г. конечно беше организирана јавна дебата за Предлог-законот за измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги,...

Слаѓан Пенев: Од неразвиени до „паметни“ региони

Пишува: Слаѓан Пенев Доколку во следните дваесеттина години не се случи некоја природна или неприродна катастрофа, Македонија некаде околу 2040-та година ќе има помеѓу 1.8...