12 C
Skopje, MK
четврток, февруари 27, 2020

Дерала: Ни треба ли ваков изборен мониторинг?

Пишува: Џабир Дерала Изборниот мониторинг е суштински важен механизам за интегритетот и кредибилитетот на изборните процеси. Овој став е општо место во бројните документи, анализи,...

Стојановски: Ослободување на заробеното судство

Пишува: Воислав Стојановски*  И по 25 години независност на Република Македонија, функционирањето на правосудниот систем се соочува со многубројни проблеми и недостатоци. Домашните и меѓународните...

Марковиќ: In aeterna certamine – за вечната борба против суштината на македонскиот демократски неуспех

Пишува: Ненад Марковиќ* Две и пол декади независна македонска држава променија многу нешта на политичката сцена, во македонската економија и во свеста на просечниот граѓанин....

Георгиев: Пловење во непознати води

Пишува: Гордан Георгиев* Во време кога во едно општество дистопијата е на сила и се спроведува со сила, а притоа таа дистопија е десет години...

Професионалното новинарство како бели крвни зрнца за демократијата

Пишува: Владимир Петрески* Како и секое утро, така и ова, го разбуди звукот од моторите на снимачките дронови, кои автоматски, испрограмирани од претходниот ден, почнаа...

ФОРУМ АНАЛИТИКА ИСТРАЖУВАЊЕ: ПРИЧИНИ ЗА УСЛОВЕН ДИСКОНТИНУИТЕТ

Пишува: Петар Арсовски На средина на секоја затворска казна, за оние затвореници за кои постои можност за ресоцијализација и рехабилитација, најчесто се организира сослушување за...

Останете поврзани

0ФановиLike
21следбенициСледи
5претплатнициПретплати се
- Advertisement -

Нови објави

Ристеска: Предизвиците на новата Влада на РМ во секторот енергетика

Соња Ристеска По смената на власта по 11 години владеење на коалициите предводени од ВМРО-ДПМНЕ, секторот енергетика е еден од оние каде што се потребни...

Трпевска: Скица за нова медиумска политика

Пишува: Снежана Трпевска На 20 ноември 2017 г. конечно беше организирана јавна дебата за Предлог-законот за измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги,...

Слаѓан Пенев: Од неразвиени до „паметни“ региони

Пишува: Слаѓан Пенев Доколку во следните дваесеттина години не се случи некоја природна или неприродна катастрофа, Македонија некаде околу 2040-та година ќе има помеѓу 1.8...