12 C
Skopje, MK
четврток, февруари 27, 2020

Орданоски: Во недела ќе се одржи втор референдум за Македонија!

Д-р Сашо Орданоски, политички аналитичар и експерт на ЦИВИЛ – Центар за слобода, во оваа анализа зборува за сите актуелни состојби во Македонија, наспроти историските...

Дерала: Ни треба ли ваков изборен мониторинг?

Пишува: Џабир Дерала Изборниот мониторинг е суштински важен механизам за интегритетот и кредибилитетот на изборните процеси. Овој став е општо место во бројните документи, анализи,...

Колку треба да си глуп за да бидеш глупав?

Пишува: Сашо Орданоски Во досега единственото соочување – што се сведе на неколку водителски прашања и две-три разменети реплики – меѓу носителите на листи на...

Георгиев: Пловење во непознати води

Пишува: Гордан Георгиев* Во време кога во едно општество дистопијата е на сила и се спроведува со сила, а притоа таа дистопија е десет години...

ФОРУМ АНАЛИТИКА ИСТРАЖУВАЊЕ: ПРИЧИНИ ЗА УСЛОВЕН ДИСКОНТИНУИТЕТ

Пишува: Петар Арсовски На средина на секоја затворска казна, за оние затвореници за кои постои можност за ресоцијализација и рехабилитација, најчесто се организира сослушување за...

ФОРУМ АНАЛИТИКА БР. 13: НА МАКЕДОНИЈА Ѝ ТРЕБА ДИСКОНТИНУИТЕТ

Денес, дури и на поддржувачите на уморната власт им е јасно дека, вака како досега, повеќе нема каде да се оди. Објективно, кај главните...

Орданоски: Овци на волчја вечера?

Секогаш кога ќе дојдат избори, мене ме фаќа една нелагода и желба предизборно, некаде, да се отселам на неколку недели, по можност преку седум...

Зашто „Зошто да гласам?“ е глупаво прашање

"Лошите политичари ги бираат „добрите“ граѓани што не гласаат“ Џорџ Џејб Нејтан Пишува: Зоран Бојаровски Зошто да гласам? Зошто кога ништо нема да се смени? Сите се...

ОРДАНОСКИ: ПАРАХОДОТ ЗАМИНУВА

...сѐ што ја карактеризира хаваријата на современата Македонија: распространета корупција како плевел на ливада; злоба, завист и омраза како на мрачните средновековни дворови; необјасниви...

ВРЕМЕ Е ДА ГО ПОБЕДИМЕ СТРАВОТ

Дали сме подготвени стравот од политичките околности да им го пренесеме и на нашите деца? Пишува: Зоран Бојаровски „Никој не смее да тероризира цел народ, освен...

Останете поврзани

0ФановиLike
21следбенициСледи
5претплатнициПретплати се
- Advertisement -

Нови објави

Ристеска: Предизвиците на новата Влада на РМ во секторот енергетика

Соња Ристеска По смената на власта по 11 години владеење на коалициите предводени од ВМРО-ДПМНЕ, секторот енергетика е еден од оние каде што се потребни...

Трпевска: Скица за нова медиумска политика

Пишува: Снежана Трпевска На 20 ноември 2017 г. конечно беше организирана јавна дебата за Предлог-законот за измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги,...

Слаѓан Пенев: Од неразвиени до „паметни“ региони

Пишува: Слаѓан Пенев Доколку во следните дваесеттина години не се случи некоја природна или неприродна катастрофа, Македонија некаде околу 2040-та година ќе има помеѓу 1.8...