12 C
Skopje, MK
четврток, февруари 27, 2020

Операција „Резил“

Пишува: Сашо Орданоски Не знам дали сте забележале, но секогаш кога е густо, она кукавичко копиле е на „службен пат“, отсутен од државава, дава инструкции...

Апартхејдот на Груевски

Пишува: Сашо Орданоски Бесмисленоста на македонската политика во која нѐ внесе Фамилијата одамна влезе во фаза на шутирање конзерва низ калдрма. Кој како ќе помине,...

Пропаганда, гаќи и душеци

Пишува: Сашо Орданоски Кога ќе ги видите начините и количествата на пари што ги краделе од државата, јасно ви е дека „патриотиве“ на ВМРО-ДПМНЕ не...

Кога светците маршираат

Духот на Црната револуција што деновиве се тркала по македонските улици ги има сите карактеристики на оперетската националистичка патетика на ВМРО-ДПМНЕ. Кај нив омразата...

Одбрана и последни денови

Повеќето од „црвено-жолтите“ што протестираат десетина дена знаат дека со Фамилијата е готово, но некои се таму и од сожалување – како што ми...

Очајници фатени за сламка

Опасно е тоа сценарио на Фамилијата, но ми се чини слаб артистичкиот состав од ѕвездите на бифето на Драмскиот театар што ги ангажирале за...

Операција: „Факторизирање“

Во онаа прва постизборна ноќ, попарени од вкупните губитнички изборни резултати, на Фамилијата во една минута ѝ стана јасно дека борбата веќе нема да...

Бејли е пријавен за исчезнат!

Груевски се отепа заканувајќи се и заплашувајќи ги странските амбасадори да „престанат да се мешаат во внатрешните работи на Македонија“, а тој самиот потроши...

Изгубени во преводот

Некни се враќа син ми од училиште и го прашувам како помина на тестот по математика? „Стари, тестот помина перфектно! Од три задачи решив...

Квазипатриотите го играат последниот чин

Тврдам дека изјавата на Дана Рорабакер, американски републикански конгресмен, дека рокот на Република Македонија е одминат и дека земјата треба да ја поделат меѓу...

Останете поврзани

0ФановиLike
21следбенициСледи
5претплатнициПретплати се
- Advertisement -

Нови објави

Ристеска: Предизвиците на новата Влада на РМ во секторот енергетика

Соња Ристеска По смената на власта по 11 години владеење на коалициите предводени од ВМРО-ДПМНЕ, секторот енергетика е еден од оние каде што се потребни...

Трпевска: Скица за нова медиумска политика

Пишува: Снежана Трпевска На 20 ноември 2017 г. конечно беше организирана јавна дебата за Предлог-законот за измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги,...

Слаѓан Пенев: Од неразвиени до „паметни“ региони

Пишува: Слаѓан Пенев Доколку во следните дваесеттина години не се случи некоја природна или неприродна катастрофа, Македонија некаде околу 2040-та година ќе има помеѓу 1.8...